Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zázraky, u kterých jsem mohl být

Lidé se mě často ptají, proč jsem se Zdravotním klaunem vůbec začínal, proč jsem do něj zpočátku investoval své vlastní peníze, proč jsem tuto práci tak dlouho vykonával bez nároku na honorář. Na všechny tyto otázky možná nejlépe odpoví následující skutečný příběh, který se tady v České republice odehrál před více než deseti lety, v době, kdy jsem ještě pracoval sám.

Ptáček pod postelí
"…a pak tu máme ještě Martinu v pokoji číslo čtyři," říká mi, "ale ta už je v posledních fázích nemoci a selhávají jí tělesné funkce. Už ani nevidí a navštívit ji bude asi zbytečné."

Mluvím se sloužícím doktorem na dětském onkologickém oddělení. Získávám informace o pacientech před začátkem návštěvy. Jsme v jeho maličké kanceláři hned u chodby na jednotce intenzivní péče.
Přikývnu a podívám se na tašku s kostýmem, kterou držím v ruce. "Nevadilo by vám, kdybych ji přeci jen zkusil navštívit?" ptám se a znovu zdvihám oči, abych se potkal s jeho pohledem. "Vůbec ne, jen to zkuste," říká klidně. V jeho hlase není ani stopa po skepticismu. Práci Zdravotního klauna zná a respektuje.

Převlékám se do kostýmu a začínám návštěvu – pokoj číslo 4 si nechávám na konec. Čtyřka je uprostřed chodby, takže během návštěvy několikrát projdu kolem. Přemýšlím, co pro Martinu udělat, a nakonec se rozhoduji, že když Martina nevidí, bude má návštěva založena na zvuku. To nebude problém. Slepé pacienty jsem navštívil už mnohokrát.

Uplynulo několik hodin a návštěva je téměř u konce. Stojím před Martininými dveřmi a jemně klepu. Bez odezvy. Pootevřu dveře a nahlížím dovnitř. Ptám se: "Smím dál?"

Martinina maminka sedí na židli vedle postele, prsty jí nervózně hrají, je očividně rozrušená. Martina, 9letá, hubená, křehká dívenka bez vlasů leží v posteli na zádech a slepě zírá do stropu."Ano," zamumlá její matka a krátce se na mě podívá. Kruhy pod očima prozrazují, že dlouho nespala. Probděla spoustu času u lůžka bez sebemenší naděje. Její dcera umírá.

Zdravím Martinu, představuji se svým klaunským hlasem a hned začínám s pískáním, které napodobuje pípaní malého ptáčka.

"Ale, copak to je?" ptám se a ta otázka patří Martině. "Ty máš pod postelí ptáčka?"
Martina se usměje. Její matka se na mě překvapeně podívá.
Nepochybuji, že ač nevidomá, dokáže Martina odhadnout mé pohyby, a tak se ohýbám a sahám pod postel. Přitom zatleskám prsty jedné ruky o dlaň té druhé.
"Mám ho!" volám. "Chceš si ho poslechnout?"

Martina se znovu usmívá a aby potvrdila svůj zájem, dodá "mhm". Oba víme, že je to hra. Myslím, že ž celého pokoje je nejvíc překvapená Martinina maminka, která pořád ještě nechápe, co se vlastně děje. Není pro ni snadné pokořit sklíčenost, která ji obklopuje ze všech stran. Říkám si, že pro Martinu je naopak osvěžující a zábavné moci být zase normálním dítětem, které si hraje.

Přikládám dlaně svírající "ptáčka" k Martinině uchu a skláním se až k ní, abych přidal zapípání. Martinin úsměv je teď ještě větší. Překvapení její maminky střídá úžas.

"Co s ním mám udělat?" ptám se Martiny a řeč je samozřejmě o imaginárním ptáčkovi v mých dlaních. "Vyhodit ho z okna?" Pauza na reakci. “Možná bych ti ho měl prostě vrátit pod postel, abys tu měla kamaráda...” Je to otázka, na kterou Martina odpoví souhlasně a zahihňá se.

Zahraji vracení ptáčka zpátky pod postel a přidám ještě trochu ptačího zpěvu na závěr té naší hry.

Beru do rukou ukulele a pouštím se do písničky o ptáčkovi, který bydlí pod postelí, a přidávám do textu Martinino jméno, aby byla písnička patřičně aktuální.

Teď už se Martina směje nahlas a její maminka se usmívá. Ukončím písničku, ale pokračuji v hudbě, rozloučím se a pomalu se sunu ze dveří. Martinina maminka mi je v patách, děkuje a snaží se mi dát peníze – neuvědomuje si, že ten smích, který si odnáším z jejich pokoje, je něco, co si za žádné peníze nekoupím.  Když peníze odmítnu, bere mě Martinina maminka za ruku a několikrát mi děkuje. Sám nevím, jestli ta návštěva byla spíš pro Martinu nebo pro její maminku. Nejspíš pro obě.

Dva týdny nato se vracím do té samé nemocnice a chystám se zrovna na další návštěvu, když v chodbě narazím na známého doktora. "Vzpomínáte si na Martinu ze čtyřky?" ptá se mě.

Vzpomínám, a s hrůzou čekám, že teď uslyším, co jsem už slyšel tolikrát. Na tohle si nikdy nezvyknu, stejně jako personál na nemocničních odděleních. Mladičké životy, nucené podstoupit trýzeň nemoci, proti které bojují s důstojností a neokázale po celý průběh léčebného procesu, jenž postupně vyčerpává všechny možnosti a všechnu pacientovu energii, jen aby svůj boj nakonec prohráli. Ta marnost, ta ztráta snů a možností. Těžko si představit něco smutnějšího. "Po vaší návštěvě,” říká mi, “se Martina zlepšila – byl to obrat o 180 stupňů. Vrátil se jí zrak a všechny ostatní tělesné funkce a poslali jsme ji domů!"

Můj mozek je jako na horské dráze. Martina neumřela. Je jednou z těch, kteří se z toho dostali. Poslali ji domů. Má šanci na dlouhý a bohatý život. Do očí se derou slzy.

Vím, že lékaři tomu říkají spontánní remise. Mně to ale připadá spíš jako malý zázrak a až si dneska večer lehnu do postele a budu koukat do stropu, uslyším, jak si pod mou postelí prozpěvují ptáci.
 
Příběh, který jste právě dočetli, a další jemu podobné, najdete v knize, na jejímž napsání jsem se podílel, a která se jmenuje "MALÉ ZÁZRAKY". Máte-li zájem obdržet knihu zdarma v elektronickém formátu, prosím pošlete svou e-mailovou adresu na: ahoj@zdravotni-klaun.cz 

Autor: Gary Edwards | pondělí 10.12.2012 14:25 | karma článku: 26,73 | přečteno: 1504x
  • Další články autora

Gary Edwards

Když umřel kousek mého já…

Docela nedávno jsem se vzdal funkce ředitele společnosti Zdravotní klaun. Pocity, které při tom zakouším, jsou intenzivní a různorodé. Když jsem tu zprávu oznamoval klaunům, proběhlo mi před očima 15 let života, jako bych přicházel o něco, co už se nikdy nevrátí, nebo jako kdyby umřel kousek mého já.

4.12.2013 v 19:00 | Karma: 22,21 | Přečteno: 1337x | Diskuse| Společnost

Gary Edwards

Mou nadutost zkrotila až čeština

Když jsem do České republiky přijel poprvé, vedla mě sem touha ovládnout jazyk z pro mě nové jazykové skupiny. Ve své tehdejší nadutosti jsem si dokonce myslel, že mám na jazyky nadání – do té doby jsem se jich naučil pět. Pak jsem začal s češtinou a okamžitě jsem pochopil, že to nebude jednoduché. Zpokorněl jsem.

24.10.2013 v 11:57 | Karma: 32,03 | Přečteno: 2593x | Diskuse| Společnost

Gary Edwards

Dokážete si představit místnost zaplněnou sto padesáti klauny?

Letošní mezinárodní clown camp se konal v Chorvatsku a zorganizovali jej naši partneři Crveni Nosevi. Setkání proběhlo na ostrově Murter, kde nás chorvatští klauni přivítali v pirátských kostýmech a pozvali nás na čtyřdenní dobrodružství plné vzdělávání a sdílení zkušeností, završené každý večer hudební jam session.

6.8.2013 v 18:09 | Karma: 10,87 | Přečteno: 454x | Diskuse| Společnost

Gary Edwards

Osudové setkání se žirafou v PAŘÍŽI

Někdy bývají prvotní impulsy k velkým projektům nenápadné a mnohdy i šílené. Setkání primářky dětské onkologie na konferenci v Paříži s žirafou bylo začátkem nového projektu, i když jsem zpočátku váhal, jestli do toho půjdu.

13.6.2013 v 15:09 | Karma: 14,18 | Přečteno: 438x | Diskuse| Společnost

Gary Edwards

Fenomén sté opice

Jak souvisí experiment s opicemi, konaný po 2. světové válce s rozšiřováním nových projektů zdravotních klaunů do dalších částí světa?

3.5.2013 v 14:15 | Karma: 16,66 | Přečteno: 938x | Diskuse| Společnost

Gary Edwards

Zvuk, na který nikdy nezapomenu!

Práce zdravotních klaunů v dětských nemocnicích může být i velmi emotivní. Podobně jako sestry či lékaři navazujeme i my s pacienty přátelský vztah a ztrátu pacienta pak člověk silně prožívá. Proto poskytujeme našim klaunským týmům profesionální psychologickou podporu. Přikládám skutečný příběh o jednom z pacientů, s kterými jsem se tady v České republice setkal. Jeho ztrátu jsem v sobě stále ještě docela nezpracoval a možná se mi to nepodaří už nikdy.

22.3.2013 v 11:04 | Karma: 31,76 | Přečteno: 1510x | Diskuse| Společnost

Gary Edwards

Být klaunem je přeci snadné

Dobrý klaun se pozná podle toho, že v jeho podání vypadá vše jednoduše. Možná to je důvod, proč si lidé myslí, že k tomu, aby se stali klaunem, stačí červený nos, paruka a tadá, jsem klaun. To je jako předpokládat, že když mám housle a sako, tak mohu uspořádat houslový koncert, aniž bych se to učil, natož cvičil.

17.2.2013 v 14:35 | Karma: 17,60 | Přečteno: 940x | Diskuse| Společnost

Gary Edwards

Klaunem v Číně roku 1983

Jedna z událostí, která se mi z mé klaunské praxe vryla do paměti nejhlouběji, se odehrála v Číně roku 1983. V té době byla Čína ještě do značné míry uzavřená před okolním světem. Bylo to dlouho předtím, než začala dovážet naftu, která měla roztočit kola jejího výrobního sektoru, a předtím, než se stala důležitou součástí světového hospodářství. V roce 1983 stále ještě probíhala studená válka a vztahy mezi Čínou a Amerikou jakoby ani žádné nebyly. Kdyby se byli Číňané rozhodli, že už mě ze své země nepustí, nikdo by jim v tom nemohl zabránit.

14.1.2013 v 14:42 | Karma: 22,75 | Přečteno: 986x | Diskuse| Společnost

Gary Edwards

Palestinský zdravotní klaun na konferenci v Izraeli sklidil ovace!

Média jsou toho plná. Mezi Palestinou a Izraelem znovu létají rakety sem a tam. Nejhorší vyhrocení konfliktu za poslední léta. Avšak mezi Palestinou a Izraelem, které znám já, neexistuje žádný konflikt. Během posledních dvou let jsem do té oblasti podnikl nespočet cest a strávil mnoho času při práci s místními umělci při zakládání nemocničních projektů v Ramallahu, Hebronu, Beit Jala a v Betlémě. Každý, s kým jsem se setkal, byl úžasný!

16.11.2012 v 15:55 | Karma: 20,64 | Přečteno: 1438x | Diskuse| Společnost

Gary Edwards

Zdravotním klaunem v Saúdské Arábii

Podle obecně sdíleného názoru má každá kultura svůj vlastní specifický smysl pro humor.Já ten názor nesdílím! Před mnoha lety jsem strávil dva roky na turné se svou vlastní muzikálovou komedií. Náš soubor se skládal ze sedmi lidí z pěti zemí a dvou kontinentů. Hráli jsme v tolika zemích, že už si přesně ani nevzpomínám. Ať jsme přijeli kamkoliv, diváci se smáli na těch samých místech. To samé platilo o všech devíti představeních, se kterými jsem se kdy vydal na turné, ať už to bylo v Evropě, Číně, Severní či Jižní Americe.

23.10.2012 v 21:51 | Karma: 20,11 | Přečteno: 1683x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1256x
Do českých nemocnic přináším smích od roku 1998, kdy jsem zakládal místní pobočku mezinárodní organizace Zdravotních klaunů. Cestuji ale po celém světě a školím nové klauny například i v Palestině nebo v Saudské Arábii. Budu velmi rád za veškeré Vaše reakce na mé příspěvky.