Fenomén sté opice

Jak souvisí experiment s opicemi, konaný po 2. světové válce s rozšiřováním nových projektů zdravotních klaunů do dalších částí světa?

Přítomnost klaunů v nemocnicích je dnes uznávanou a nedílnou součástí pediatrické péče v nemocnicích po celém světě. Když jsem se této myšlence začínal věnovat, vzpomínám si, že to tak zdaleka nebylo. Co se to tedy stalo? Jak je možné, že dnes tolik nemocnic hledá spolupracovníky na vybudování podobných projektů?

Nedávno jsem byl požádán, abych pomohl takový projekt založit jedné egyptské nadaci, se startem dalšího projektu mám pomáhat v Turecku a v dalších zemích. Zdravotně-klaunské projekty se vynořují všude kolem nás a mně to tak trochu připomíná fenomén sté opice.

Fenomén sté opice? Tento úkaz byl zjištěn a pojmenován v rámci experimentu, konaného na několika japonských ostrovech krátce po 2. světové válce. Sociologové začali zásobovat místní populace makaků sladkými bramborami, a to tak, že je nechávali ležet na pláži. Opice sladké brambory s chutí konzumovaly, problémy však měly s pískem, který na nich byl nalepený. Po jisté době vědci zaznamenali, že jedna mladá samička si potravu před jídlem omývá. Této dovednosti pak naučila své děti, které si také začaly brambory mýt.

Abychom to zkrátili, potravu si začalo omývat víc a víc opic, až jich to dělalo zhruba sto. V tu chvíli si náhle začaly brambory mýt všechny opice. Co však sociology zaskočilo nejvíce, byla skutečnost, že tento společenský pokrok se neomezil jen na jediný ostrov. V okamžiku, kdy k tomuto vývojovému skoku dospělo 100 opic, začaly si jídlo omývat všechny opice na všech ostrovech.

Měl jsem tu čest pomáhat s rozvojem projektů zajišťujících přítomnost klaunů v nemocnicích na čtyřech světadílech a zdá se, že letos přibude pátý (Afrika). Je zřejmé, že se všichni shodneme na potřebnosti a prospěšnosti klaunských návštěv v nemocnicích a že tyto návštěvy mají ve zdravotnictví své místo. Tato myšlenka bude podle mého názoru sílit až do okamžiku, kdy budou klauni pravidelně navštěvovat každé dětské oddělení v každé nemocnici každé země.

Tady v České republice se můžeme pyšnit jedním z nejkvalitnějších projektů svého druhu na světě. Občanské sdružení Zdravotní klaun je dokonce prvním projektem na světě, kde všichni klauni získali mezinárodně uznávanou certifikaci. Jak dělat svou práci tedy opravdu víme, ovšem nemohli bychom ji dělat bez vás! Všem z vás, kteří pomáhají přinášet radost a smích hospitalizovaným dětem v podobě velkorysých darů, z hloubi srdce děkuji.

Gary Edwards
zakladatel českého sdružení Zdravotní klaun

Autor: Gary Edwards | pátek 3.5.2013 14:15 | karma článku: 16,66 | přečteno: 938x
  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1256x
Do českých nemocnic přináším smích od roku 1998, kdy jsem zakládal místní pobočku mezinárodní organizace Zdravotních klaunů. Cestuji ale po celém světě a školím nové klauny například i v Palestině nebo v Saudské Arábii. Budu velmi rád za veškeré Vaše reakce na mé příspěvky.